Myslitelé, kteří oceňovali védskou literaturu

15. května 2011 v 19:59 | zelenooko |  odddaná služba
Ačkoli první indologové ve své misionářské horlivosti Védy široce haněli jako primitivní mytologii, mnozí z největších světových myslitelů Védy obdivovali coby ohromnou studnici vyspělého vědění a vznešeného myšlení.

Arthur Shopenhauer, proslulý německý filozof a spisovatel, napsal: "… (ve Védách) se setkávám s hlubokými, originálními, ušlechtilými myšlenkami… prodchnutými vznešenou a posvátnou vážností."

Jeden z prvních amerických spisovatelů, populární Ralph Waldo Emerson četl Védy každý den. Emerson napsal: "Za nádherný den jsem vděčil Bhagavad-gítě."

Henry David Thoreau řekl: "Ráno koupu svůj intelekt v úžasné filozofii Bhagavad-gíty… ve srovnání s níž… se náš moderní svět a jeho literatura jeví nedorostle a bezvýznamně."


(Emersonovo a Thoreauovo porozumění literatuře Védanty bylo tak velké, že vešli ve známost jako američtí transcendentalisté. Jejich díla obsahují mnoho myšlenek pocházejících z védské filozofie.)


Dalšími slavnými osobnostmi, které hovořily o velikosti Véd, byl Alfred North Whitehead (britský matematik, logik a filozof), který pronesl: "Védanta je tou nejimpozantnější metafyzikou, kterou kdy lidská mysl mohla pojmout."


Dále Julius Robert Oppenheimer, vývojář principu atomové bomby, prohlásil: "Védy jsou tou největší výsadou tohoto století." Během výbuchu první atomové bomby Oppenheimer citoval několik veršů z jedenácté kapitoly Bhagavad-gíty. Například: "jsem smrt, příčina zničení světů…" Když byl Oppenheimer dotázán, zdali je toto první nukleární exploze, významně odpověděl: "Ano, v moderní době," čímž naznačoval, že dříve pravděpodobně docházelo ke starověkým nukleárním explozím.

Lin Yutang, čínský učenec a spisovatel, napsal: "Indie byla učitelem Číny v trigonometrii, kvadratických rovnicích, jazykovědě, fonetice… " a tak dále.

Francois Voltaire prohlásil: " …vše k nám přišlo z břehů Gangy."


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Májuš Májuš | Web | 15. května 2011 v 20:17 | Reagovat

hezké :)

PS: hezký a zajímavý blog :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama